Think You Know the Price of Items at the Grocery Store?

ivan
965
Think You Know the Price of Items at the Grocery Store?
Have you ever been standing at the checkout counter in a grocery store, and when told the total, realize that you don't have enough money? This can happen if you buy products without looking at the prices. Let's check how attentive you are when you go shopping for groceries!

What is the price for 12 ounces of Gunter's pure honey clover?

$2.52

$3.89

$1.45

$8.99

How much is a 21-ounce box of Frosted Mini Wheats?

$1.80

$2.58

$4.00

$3.86

What is the price for 16 ounces of Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie Ice Cream?

$3.99

$5.99

$2.99

$1.99

A 30-ounce box of Pepperidge Farm Goldfish Crackers is how much?

$9.41

$5.25

$7.48

$10.89

16-ounces of Kraft Jet-Puffed Marshmallows is what price?

$1.92

$2.80

$0.25

$3.60

What is the price for 9 ounces of Oscar Mayer Turkey Breast?

$1.40

$4.52

$2.01

$3.49

One pint of blueberries is priced at?

$4.50

$3.49

$2.00

$5.80

How much is a box of 10 count of Maple & Brown Sugar Quaker Oatmeal?

$1.89

$4.00

$3.76

$2.50

How much is a one pound bag of carrots?

$0.75

$1.56

$2.50

$1.08

What is the price of a 32-ounce jar of Vlasic Ovals Hamburger Dill Chips?

$2.78

$6.89

$5.67

$4.56

How much do you think a box of Pop-Secret Movie Theater Butter Popcorn is?

$4.77

$1.36

$8.52

$3.86

How much is a 6 pack of cinnamon flavored Mott's Applesauce?

$3.99

$7.41

$2.65

$1.68

A box of Betty Crocker Crunchy Taco Hamburger Helper is priced at?

$1.96

$3.57

$4.89

$0.98

How much is a 9 ounce bag of Great Value Cheese Puffs?

$1.85

$2.00

$4.22

$3.12

A box of Idahoan Mashed Potatoes are what price?

$0.75

$3.89

$2.36

$1.23

An 8-count box of Kellogg's Pop Tarts is priced at?

$2.08

$1.04

$3.12

$4.16

How much is a 15-ounce container of Campbell's Slow Kettle Roasted Chicken Noodle Soup?

$1.50

$2.54

$4.89

$3.13

How much does an 8 count of Frost flavored Gatorade cost?

$8.99

$6.19

$3.50

$5.60

How much is a 19-ounce box of Betty Crocker Fudge Molten Lava Brownie Mix?

$2.28

$4.59

$8.96

$1.36

A 36 pack of Dole Mandarin Oranges in Orange Gel is how much?

$35.99

$15.22

$30.76

$23.47

What is the price of an 8.8 ounce bag of Uncle Ben's Brown Rice?

$2.00

$1.00

$4.00

$3.00

How much do you think a 12 pack of Cherry Coca-Cola Zero costs?

$5.79

$2.44

$3.73

$4.88

If you buy a 40-ounce jar of JIF Peanut Butter how much will it cost you?

$4.99

$5.55

$6.03

$10.69

What is the price of 15 ounces of Wishbone Ranch Salad Dressing?

$5.89

$1.23

$2.31

$3.85

How much is a 15-ounce bag of Chex Mix?

$2.36

$1.85

$3.28

$4.50

One nine-ounce bag of crispy Hearts of Romaine is how much?

$1.89

$2.46

$3.16

$0.95

A 6 count of New York brand Garlic Knots priced at ____?

$3.82

$2.79

$4.90

$1.48

How much is a one pound container of Daisy Sour Cream?

$3.45

$4.21

$2.29

$0.75

One pound of Original Jack Links Beef Jerky is priced at ___?

$16.99

$15.99

$17.99

$20.99

A 15-ounce can of Manwich Sloppy Joe Sauce is how much?

$4.56

$3.36

$1.78

$2.28

What is the price of an 8-ounce can of Planters Cashews Halves & Pieces?

$9.00

$4.87

$5.48

$2.69

What do you think is the price of a tube of 8 Pillsbury Grands Biscuits?

$2.19

$1.57

$3.26

$0.65

A 12 ounce Applewood Bacon package is currently priced?

$3.90

$6.89

$5.96

$10.14

12 ounces of Green Giant steamers broccoli and cheese sauce is how much?

$5.88

$3.56

$2.29

$1.36

A can of Armour Chili with Beans costs how much?

$2.50

$1.24

$0.88

$3.69

How much is a cheese stuffed DiGiorno pizza?

$2.34

$1.35

$2.57

$4.59

What is the price of a frozen bag of 32 ounce Tyson Chicken Nuggets?

$9.88

$5.69

$7.90

$4.73

How much does a container of Salt and Vinegar Pringles cost?

$2.90

$4.77

$5.78

$3.29

How much is a box of cheddar flavored Kraft Deluxe Macaroni and Cheese Dinner?

$2.48

$1.90

$3.88

$5.98

Millionaire Behavior

When you go to the grocery store, you act like a real millionaire. You don't look at the prices, you just take your favorite food. So you have no idea how much, for example, a tube of toothpaste costs. Perhaps you should be more attentive to your spending! Send this quiz to your friends, let's see if they can do it better!

Reasonable saving

When you go to the grocery store, you adhere to the principle of reasonable saving. You know how much the main products cost and focus on them to avoid unnecessary expenses. Send this quiz to your friends, let's see if they can do it better!

Grocery store employee

Thanks to your knowledge of prices and products, you can save a lot of money. Only the store employees know more about the good than you do. You take shopping seriously! Send this quiz to your friends, let's see if they can do it better!